02.05.2023

Uus Kalana jahisadam

Hiiumaa uusim jahisadam toetab aktiivse kogukonna kasvu ja tõstab Läänemere keskosas seilavate väikelaevajuhtide teekonnavalikut ja suurendab turvatunnet.

Kalana jahisadama valmimisega täitus järjekordne oluline etapp Eesti ranniku väikesadamate võrgustiku visioonist „Sadam iga 30 meremiili järel“.

Kalana sadam pakub teenuseid nii kaluritele kui ka teistele meresõitjatele. Kalurite kais on 14 kaikohta, see on suurepärane koht kalastamiseks ja mereeluga seotud tegevuste nautimiseks. Tavakai pakub 12 mugavat kaikohta, kuhu saab silduda nii purjejahtide kui ka mootorpaatidega.

Sadama ajalugu

Vana Kalana sadamat Kaleste lahes on ühtlasi kõige läänepoolsem sadamakoht Hiiumaal. Sadama ajalugu ulatub kaugele:

  • 1611–1632 Rootsi kuninga Gustav II Adolfi valitsemise ajal alustati sadamat ehitust, ennekõike oli sadam mõeldud merepääste toetamiseks.
  • 1870. aastail rajati sama lähedale päästepaadijaam, kus 1930. aastail oli 10-aeruline vabatahtlikega mehitatud paat.
  • 19. sajandi viimastel kümnenditel kasutati Kalana randumiskohta ennekõike metsa- ja ehitusmaterjalide väljaveoks.
  • Teise Maailmasõja päevil sai päästejaama sadam kannatada, päästepaati aga kasutasid sõjapõgenikud välismaale minekuks.
  • 1960 valmis Kalanas 102 meetri pikkune puidust kai, millele järgnes mõne aasta pärast betoonist kai. Kuni 1980. aastateni asus siin kalurikolhoosi “Hiiu Kalur“ üks peamisi kala vastuvõtupunkte ja laevade talisadamaid.
  • 1990–2000. aastatel seisis sadam pikalt kasutuna.
  • 2011. aastal alustas kohalik ettevõtja Endel Evert uue erasadama rajamist vana kalasadama kõrvale.
  • 2020. aasta lõpus ostis Hiiumaa vald erasadama ala ja nimetas selle ümber Kalana jahisadamaks.
  • 2023. aastal avati uus sadam

Loe lähemalt “Uus Kalana jahisadam lisab paadikohti kaluritele ja tormivarju purjekatele”: https://www.err.ee/1608990176/uus-kalana-jahisadam-lisab-paadikohti-kaluritele-ja-tormivarju-purjekatele

Kalana jahisadama tutvustus: https://hiiumaa.ee/objekt/kalana-jahisadam/

Loe lähemalt: “Homme avatakse Hiiumaale ja Eestile ülioluline Kalana sadam“ https://hiiumaa.ee/en/homme-avatakse-hiiumaale-ja-eestile-ulioluline-kalana-sadam/

FOTOD: Keerulise ajalooga Kalana sadam sai valmis

Logo
KalanaÄÄR © 2023 Kõik õigused kaitstud